فضای کار مشترک برای چه کسانی مناسب است؟

فضای کار مشترک

فضای کار مشترک


فضای کار مشترک بستری تازه و مناسب برای استارتاپ ها و مشاغل فریلنسری است و وظیفه آن، ارائه فضای مناسب جهت انجام کار با امکانات اولیه عالی است. یک شرکت محیط کار اشتراکی غالباً میز، صندلی، اینترنت پرسرعت، اتاق های جلسه و کنفرانس و امکانات لازم برای برگزاری آتریوم و کارگاه آموزشی و… را با بصرفه ترین قیمت ها در اختیار کاربران خود قرار می دهد و این موضوع، یک فرصت ایده آل برای استارتاپ ها و شرکت ها و افرادی است که در حال حاضر نیازی به تاسیس یا توسعه دفتر کاری مشترک ندارند و مایلند در هزینه های محیط کاری خود صرفه جویی کنند. در این مقاله به این موضوع اشاره خواهیم کرد که چه کسانی چگونه می توانند از فضای کار اشتراکی استفاده کنند.

فضای کار اشتراکی، محیطی امن و راحت برای همه افراد پویای جامعه است.

محیط کاری مشترک

 فضای کار اشتراکی برای چه کسانی می تواند مناسب باشد؟

تنوع در دنیای کاری امروز بقدری است که طبق آمار، تعداد شغل هایی که در تمام طول تاریخ (پیش از انقلاب صنعتی) وجود داشته اند نیز تعدادشان از تعداد شغل هایی که امروزه در هر روز خلق می شوند نیز کمتر بوده است! اغلب این شغل های نو پا در محور استارتاپ ها، دورکاری، کار در منزل و فریلنسری هستند. بخصوص پس از ظهور و همه گیری شبکه های اجتماعی، شغل های بسیاری با همین محوریت در جهان شروع به کار کردند و محیط کاری مشترک می تواند برای همه این افراد، بهترین محیط برای کار کردن باشد. کسانی که از دفتر کاری مشترک استفاده می کنند شامل موارد زیر می شوند:

  • کارآفرینان و استارتاپ ها:

نخستین هدف ایجاد محیط کاری مشترک، استارتاپ ها بودند که کارآفرینان آنان همگی پیرو یک شعار هستند: «بزرگ فکر کن! کوچک شروع کن!» همین شعار کافی است تا درک کنیم چرا تمام کارآفرینان برای شروع و گسترش کار خود پیش از افتتاح دفتر اصلی شرکت، نیاز به استفاده از فضای کار اشتراکی دارند.

  • فریلنسر ها:

فریلنسرها و کارمزدی ها کسانی هستند که بدون وابستگی به مکان، به صورت پروژه ای برای کسب و کارها و شرکت های مختلف تخصص خود را ارائه می کنند. این افراد که معمولاً متخصصین در زمینه های مختلف و مهم هستند، نیازمند محیطی امن و آرام برای انجام پروژه ها هستند و اغلب اوقات محیط خانه بخاطر وجود حاشیه های کاری محیطی ایده آل برای آنان نیست و از طرفی داشتن دفتر کاری اغلب برای آنان توجیه اقتصادی ندارد.

  • دورکاران:

تفاوت اصلی دورکاران و فریلنسرها در این است که دورکاران اغلب دارای قرارداد با شرکت ها هستند و کار آنان با شرکت ها مانند سایر کارمندان شرکت دارای ساعت کاری و بازه کاری گسترده تری نسبت به پروژه های فریلنسر ها است. افرادی مانند حسابرسان و بخش های منابع انسانی که بسیاری از شرکت ها به دلیل کمی جا این کارها را یا برون سپاری می کنند و یا به کارمندان دورکار خود میسپارند.

  • نویسندگان:

نویسندگان نیز در زمره افرادی هستند که در محیط خانه راحتی لازم را برای نوشتن در اختیار ندارند و مسائل جانبی ممکن است تمرکز آنان را به هم بزند. به همین خاطر اغلب نویسندگان اتاقی مجزا درخانه برای نوشتن دارند که هنگام کار کردن اجازه ورود هیچ کس به آنجا را نمی دهند. میزهای اختصاصی محیط کاری مشترک، جایی راحت و امن برای این افراد است که به مطالعه و نوشتن بپردازند و پروژه های خود را پیش ببرند.

افراد از مشاغل و گروه های متعدد می توانند استفاده های مختلفی از فضای کار اشتراکی ببرند.

فضای کار مشترک

  • شرکت های جستاری:

تشکل ها و شرکت های جستاری، شرکت هایی هستند که برخی از وظایف شرکت های بزرگ را برعهده می گیرند و اموری که انجام آن‌ها الزاماً در فضای داخلی شرکت واجب نیست، به آن ها سپرده می شود. تمام نیاز این شرکت ها معمولاً در چند میز و صندلی و اینترنت و لپ تاپ یا سیستم خلاصه می شود. بنابراین این شرکت ها می توانند برای صرفه جویی در هزینه های خود اقدام به عقد قرارداد با شرکت های فضای کار اشتراکی کرده و از چنین فضاهایی برای پیشبرد کار خود بهره ببرند.

  • محققان و دانشجویان:

زمانی بهترین محیط برای تحقیق و مطالعه، کتابخانه ها بودند؛ چرا که بهترین جا برای دسترسی به منابع اطلاعاتی محسوب می شدند. امروزه با توسعه اینترنت، بهترین منابع جهان را نیز می توان در اینترنت بسیار ساده تر از کتاب ها دریافت کرد و بنابراین، محققان و دانشجویان برای ارائه پایان نامه ها و تدوین مقالات خود نیاز به یک میز و یک اینترنت پر سرعت و البته محیطی آرام و مناسب دارند. چیزی که به بهترین شکل در محیط کاری مشترک می توان به آن دست یافت.

  • تیم های کوچک ایده پردازی و طراحی گرافیک:

مجمع های کوچکی که برای ایده پردازی به عنوان مثال برای یک پروژه تبلیغاتی گسترده و یا هر ایده پردازی دیگری نیاز به ایجاد فضایی برای طوفان مغزی و داد و ستد و تجزیه و تحلیل اطلاعات دارند، از میزکار اشتراکی و اتاق های ایونت در محیط کاری مشترک به شدت استقبال می کنند. بسیاری از این جلسات نمی توانند در خانه برگزار شوند و نیاز به محیطی رسمی تر و بزرگ تر دارند.

  • شرکت های بزرگ و یا در حال توسعه:

ایجاد هر واحد جدید در شرکت ها منوط به هزینه برای اجاره یا خرید ساختمان و تجهیز کردن آن است. شرکت های بزرگ و کوچک جهان دیگر برای این کار عجله چندانی ندارند و مادامی که مجبور به ایجاد یک فضای تازه نباشند، استفاده از فضای کار اشتراکی را ترجیح می دهند. بسیاری از شرکت های جهان و ایران، بخش هایی از شرکت خود مانند منابع انسانی و یا تیم تحقیق و توسعه خود را در دفتر کاری مشترک مستقر می کنند و با این کار، صرفه جویی چشم گیری در هزینه های مربوط به محیط کار خواهند داشت.

برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی در فضای کار اشتراکی

  • شرکت های اجرایی و تشریفات:

یکی دیگر گروه هایی که می توانند استفاده بسیاری از فضای کار اشتراکی داشته باشند، شرکت های اجرایی و تشریفات هستند. چنین شرکت هایی معمولاً وظیفه فراهم کردن محیط های مناسب برای رویداد های مختلف را بر عهده می گیرند و در بسیاری مواقع، به دنبال محیطی کوچک و با امکانات برای برگزاری کنفرانس های مهم اما با تعداد میهمانان کم اما ویژه هستند. چیزی که در شرکت های ارائه دهنده فضای کار اشتراکی به خوبی می توانند آن را بیابند.

موارد نامبرده برخی از افراد و گروه هایی هستند که می توانند از فضای کار اشتراکی در ایران به شدت استقبال کنند. بجز موارد فوق می توان گفت که هر شخص شاغل دارای ایده و خلاقی می تواند در دل چنین فضاهایی استفاده های خاص خود را ببرد و البته ارتباطات تازه برای خود ایجاد کند و تخصص های مورد نیاز خود را بیابد و تخصص های خود را به دیگران عرضه کند و همکاری های تازه ای را آغاز کند. بنابراین فضای کار اشتراکی ایده ای کاربردی برای موثرترین افراد جامعه است و به آن ها کمک می کند در جهت رشد و توسعه کسب و کار خود گام های موثری را بردارند.

مجموعه پارادایس هاب به عنوان بزرگترین و گسترده ترین شرکت ارائه دهنده خدمات فضای کار اشتراکی در ایران، این امکان را برای بیش از 400 گروه استارتاپی مختلف فراهم کرده تا در بستری مناسب و پویا، ایده های خود را به واقعیت تبدیل کنند.

اینستاگرام پارادایس هاب

دیگر مقالات سایت:

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *