دفتر کار مشترک چیست؟

فضای کار مشترک

دفتر کار مشترک  چیست؟

تقریبا ده سال گذشته، پدیده کوورکینگ (Coworking) موجب انقلاب در فضای کار میلیون‌ها نفر شد. شرکت بین المللی WeWork غول فعال در محیط دفتر کار مشترک در لندن وجود دارد و مالک دفترهای تجاری زیادی در این شهر است و از نظر رتبه در جایگاه دوم بعد از دولت بریتانیا قرار گرفته.

این شرکت که در سال ۲۰۱۰ در نیویورک افتحتاح شده و به گزارش مجله فوربز، رقمی بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار ارزش دارد. به زبانی دیگر کمپانیAirbnb و Uber تنها استارتاپ هایی هستند که با قیمت بیشتری نسبت به وی ‌ورک قیمت گذاری شده‌اند.

اگر چه ۵۰۰ برند و مدل موفق دنیا مثل GM ،  GE، IBM و  Microsoft محیط کارشان را از وی‌ورک اجاره می‌کنند و بر اساس ادعای Bertoni، ۳۰% از فروش ماهیانه این شرکت از مدل های بزرگ دنیا جمع آوری می شود، ولی دفتر کار اشتراکی فقط برای بیزینس های دیجیتالی یا استارتاپ های کارآفرین درست نشده است.

دفتر کار مشترک

شرکت ها و بیزینس های بزرگ

قطعا خواهند توانست محیط های کم هزینه تر و اقتصادی‌تری را نسبت به وی‌ورک برای کار خود عرضه کنند، اما واقعیت اینجاست که آنها از فضای کار، چیزی فراتر و محسوس تر از صرفاً یک محیط مربعی شکل ساده را می‌خواهند؛ محیطی که وی‌ورک عرضه می‌دهد، نسبت به محیط های کار در دهه‌های گذشته، فرهنگ کاری بسیار نوین‌تری را در اختیار پرسنل قرار می‌دهد.

تاکید این محیط بر راحتی گروه کارمندان و نگاه به کار به طور یک سرگرمی است. ترکیب تکنولوژی، راحتی و مهمان‌نوازی موجود در ویژگی این محیط ها هم، دلیلی است که این شرکت را با فاصله بیشتر نسبت به رقیب ها، در مقام بهترین مدل دنیا در زمینه دفتر کار مشترک قرار داده است.

شرکت ها و بیزینس های بزرگ

وی‌ورک که برای اولین بار کار خود را در آمریکا و کشورهای اروپایی شروع کرد، در حال حاضر محصولش را در کشورهای آسیایی نیز گسترش داده است. اما وی‌ورک تنها محصول فعال در این مجموعه در آسیا نیست؛ در شهر هو‌چی‌مین در ویتنام، محصولCirco رشد دو برابری داشته و همین طور به توسعه خود ادامه خواهد داد. در حقیقت برند های گوناگونی از دفتر کار مشترک در نقاط گوناگون جهان وجود دارند. که هر روز هم بر تعدادشان اضافه می شود.

اگر شما مالک یک استارتاپ تازه هستید یا مایل هستید بازارهای جدیدی برای بیزینس خود پیدا کنید، باید ببینید که آیا بهره بردن از دفتر کار مشترک برای شما و بیزینستان سودمند می باشد یا خیر؛ چرا که این محیط ها نسبت به دفتر های اداری سنتی دارای مزیت ها و عیب های مختص به خودشان هستند که در ادامه به بعضی از آنها خواهیم پرداخت:

جریان نقدینگی و نبود اصطکاک

جریان نقدینگی و نبود اصطکاک

اگر یک کارآفرین تنها و یا عضوی از یک گروه کوچک هستید، برای داشتن یک دفتر تخصصی کار، بهره بردن از دفتر کار مشترک، می تواند بهترین گزینه باشد. ممکن است که کار کردن در این محیط ها از محیط خانه یا کافی‌شاپ پر هزینه‌تر باشد، اما این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که این نوع از محیط مختص کار طراحی و عرضه شده‌اند.

اما لازم به ذکر است که در صورت اجاره دفتر کار مشترک هزینه استفاده از مبلمان، نوسازی‌ها، اینترنت پرسرعت، برق و دیگر خصوصیات مصرفی به هزینه اجاره آن محیط اضافه می گردد. امکان بهره بردن از محیط کاری بسیار حرفه ای بدون وجود هیچ گونه مبالغی در آخر کار یا ایجاد تعهدات بلند مدت، یکی دیگر از جاذبه‌های با ارزش فضای کار مشترک است.

اجاره دفتر کار مشترک

اگر گروه بزرگتر شود چه؟

در مصاحبه ای با کارل کانگور پایه گذار شرکت MRR Media که از دفتر کار مشترک برای بیزینس خود بهره می برد و اخیرا تعداد اعضای گروه خود را به پنج نفر افزایش داده در مورد کارایی این محیط ها سوال کردیم. او در پاسخ این سوال گفت:

«بهره بردن از دفتر کار اشتراکی، همه مشکلات مربوط به نگه داشتن و کنترل یک محیط اداری را از بین می برد و کمک می‌کند که من و تیمم به طور کامل بر گسترش بیزینسمان تمرکز داشته باشیم»

او در ادامه صحبت هایش با اصرار داشتن بر فرهنگ کاری مدرن و انعطاف‌پذیری که دفترهای کار مشترک در اختیارش قرار می‌دهد، وی افزود که حتی قبول می کند مبلغ مابه‌التفاوتی که یک دفتر اداری خصوصی در این ابعاد امکان دارد داشته باشد را بر مبلغ اجاره محیط بیافزاید. وی همان طور بیان کرد:

«وقتی بیزینستان به سرعت توسعه پیدا می‌کند و گروهتان بزرگ تر می شود، خواهید توانست به آسانی محیط  کارتان را با مکانی بزرگتر معاوضه کنید. چون اولاً قراردادهایی که برای اجاره این محیط ها می‌بندیم اغلب بلند مدت نیست. و دوماً مالکان این محیط ها بیشتر از مالکان محیط های سنتی انعطاف‌پذیرتر و آسان‌گیرتر هستند».

دفتر کار مشترک حرفه ای

ارتباط با مشتریان

یکی از بزرگترین عیب های ممکن در بهره بردن از دفتر کار مشترک،  عدم امکان ارائه مستقیم خدمات بیزینستان به مشتری است؛ اگرچه مدل های بزرگی مثل وی‌ورک، از مدرن ترین ویژگی ها در ایده پردازی محیط بهره می برند،  اما در آخر همه این ایده ها به نام محصول خودشان تمام می‌شود نه شما.

به این مفهوم که حتی اگر یک دفتر کار مشترک حرفه ای و مناسب هم برای خودتان اجاره کردید، باز هم در استفاده از نام محصولتان در آن محیط کمبود‌هایی خواهید داشت. پس اگر بیزینستان نیاز به برگزاری جلسه های زیادی با مشتریان است، باید به تاثیری که فضای کارتان بر روی مشتری می‌گذارد، توجه به خصوصی داشته باشید.

حرف آخر

اینکه برای بیزینس شما، کار در یک دفتر کار مشترک مناسب‌تر است یا یک دفتر خصوصی، به مقدار پیچیدگی کارهای اجرایی شما بر می‌گردد. تخمین راحتی کار، تاثیری که می‌خواهید بر مشتری بگذارید و بهترین فضا برای شما و گروه تان از مهمترین رسیدهای انتخاب دفتر کارتان هستند.

اینستاگرام پارادایس هاب

دیگر مقالات سایت:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *