فضای کار مشترک

فضای کار مشترک


فضای کار مشترک یا کوورکینگ (coworking) به محیطی که چند فرد یا تیم با ایده‌های متفاوت روی کسب ‌و کار خود تمرکز می‌کنند گفته می‌شود. در این محیط یک سری قوانین عمومی وجود دارد که رعایت آن توسط تمامی اعضای گروه الزامی است. محیط‌های اداری معمولی شامل شرکت های مختلف در یک مکان مشخص است و محیط کوورکینگ معمولاً توسط یک سازمان یا ارگان مشترک به کار گرفته می‌شود.

این محیط‌ها اغلب برای پیمانکاران مستقل، فریلنسرهای حرفه‌ای و یا افرادی که غالبا بیشتر در سفر سیر می‌کنند و فعالیت‌های مستقل انجام می‌دهند جذاب است.

راه حلی مناسب برای مشکل انزوای آن دسته از افراد که در منزل مشغول فعالیت هستند کار کردن در یک فضای گروهی است.
استفاده کردن از فضای کار مشترک علاوه بر اینکه تعامل با افراد مختلف و استفاده از امکانات مشترک، تقریبا صرفه جویی بسیار زیادی در هزینه های یک استارتاپ یا شرکت نوپا داشته دارد.
افرادی مانند گیگ ها و استارت آپ ها معمولا این فضای کار را برای خود مناسب می‌دانند. البته که برنامه نویسان، افراد اهل موسیقی و یا افراد فعال در بورس و بازار های مالی کشور می‌توانند از این امکانات بهره ببرند.شما قادر خواهید بود بر اساس علایق و نوع فعالیت خودتان فضای کاری را که برای شما مناسب است و افراد هم فکر و هم نظر با شما در آنجا  مشغول فعالیت هستند را انتخاب کنید.

تفاوت فضای کاری مشترک و شتاب دهنده چیست؟

افراد در ایران تفاوتی بین شتاب‌دهنده و فضای کار مشترک قائل نمی‌شوند. ولی در واقع فضای کار اشتراکی یکی از سری امکاناتی است که شتاب‌دهنده در اختیار استارتاپ‌ها می‌گذارد.

اینکه شما حسابدار شخصی هستید یا یک تیم استارتاپی در فضای کار مشترک اصلا اهمیتی ندارد. شما باید در این فضا تلاشتان برای افزایش رشد و همینطور تعامل بیشتر باشد. اما شتاب دهنده ها به طور معمول در ازای قرار دادن امکاناتی در اختیار تیم های استارتاپی بخشی از سهام شرکت ها را در اختیار خودشان می گیرند و به این ترتیب در سود آن‌ شرکت خود را شریک می‌کنند.

تفاوت فضای کاری مشترک و شتاب دهنده چیست؟

امکانات فضاهای کار مشترک چیست؟

میز و صندلی، اینترنت، محل استقرا، اتاق کنفرانس، اتاق بازی، دستگاه فکس و پرینتر و همینطور یک مکان برای صرف غذا نمونه‌ای از امکانات می‌باشد که این مراکز در اختیار تیم‌ها قرار داده می‌شود.

تیم‌هایی که در فضای کار مشترک مستقر می‌شوند با هزینه‌ای خیلی کمتر نسبت به اجاره‌ی دفتر و مکان دیگری از امکانات بهره می‌برند؛ اما در مقابل باید به قوانین حاکم بر ان محیط عمل کنند.

در چنین فضایی به طور معمول چند تیم با ایده‌های متفاوت در زمینه‌های کاری مختلف مشغول به کارو فعالیت هستند به همین دلیل کار کردن در این شرایط مکل است و شاید برای همه مقدور نباشد.

امکانات فضاهای کار مشترک چیست؟

برای رقابت بیشتر در فضای کار مشترک برخی برخی از امکانات متنوع تری مثل کتابخانه، بن غذا، فضای بازی، نیم چاشت روزانه، امکان مشاوره کسب و کار، راهنما، خطوط تلفن و غیره را نیز به امکانات فضای کار خود می‌افزایند.
فضاهای کار اشتراکی در ایران در کنار شتاب دهنده‌ها و همینطور فضاهای کار اشتراکی برای تیم های استار اپی در حال توسعه است. برای رشد و توسعه استاراپ‌ها این فضاها شکیل شده‌اند. میزبان استارتاپ‌ها معمولا فریلنسرها و افرادی که نیاز به فضای کاری دارند هستند.

مزیت های فضای کار مشترک چیست؟

فعالیت و کار کردن در فضای کار مشترک فوایدی نیز دارد از جمله:

  • آشنایی با افراد مختلف و همینطور سلایق آنان
  • افزایش خلاقیت
  • کاهش هزینه های کسب و کار با استفاده از منابع مشترک پر هزینه
  • کمک گرفتن از سایر تیم‌ها و افراد با تخصص‌های گوناگون
  • رفع دغدغه‌هایی نظیر مشکلات اینترنت، تعمیر و نگهداری وسایل، نظافت غیره.

مزیت های فضای کار مشترک چیست؟

آیا فضای کار مشترک برای کار شما مناسب است؟

برای اینکه بدانید فضای کار مشترک برای کار شما مناسب است یا خیر باید تمامی زوایای موجود در ان در در نظر بگیرید و تمام  قوانین آن را بررسی و بببیند ایا می‌توانید با ان قوانین خود را وقف دهید یا خیر.

در اینجا چند پرسش برای شما مطرح کرده ایم که به شما کمک می‌کند تا راحت تر تصمیم گیری کید این چرسش ها را به دقت مورد بررسی قرار دهید.

  1. آیا نقطه مشترکی بین تیم کاری شما و سایر تیم هایی که در آنجا مستقر هستند وجود دارد؟
  2. تعداد تیم های مستقر در فضای کار مشترک ؟
  3. آیا شرایط جدید موجود در فضای کار مشترک برای شما قابل قبول است؟
  4. آیا از تمام امکانات آن می‌توانید استفاده کنید؟
  5. مسیر رفت و آمد فضای کار مشترک جدید برای شما راحت است؟

با بررسی کردن موارد بالا می‌توانید انتخاب بهتری برای محیط کار مشترک جدید خودتان داشته باشید.

آیا فضای کار مشترک برای کار شما مناسب است؟

نحوه اجاره فضای کار به صورت اشتراکی:

هر شخص و یا تیمی  که شغلی بی سر‌وصدا و در عین حال تمیز داشته باشد که نیازی به تجهیزات خاصی برای کار خود نداشته باشد می‌تواند از فضای کار مشترک استفاده کند.

این فضای کار بدرد تیم هایی مثل برنامه ‌‌نویسان، مترجم‌ها، نویسندگان، طراحان و بسیاری از افراد که به شکل فریلنسر مشغول فعالیت هستند می‌خورد.

با این حال اگر برای راه‌اندازی کسب و کارخود نیاز به جایی دارید دیگر نیاز نیست به زیرزمین همسایه یا پارکینگ پرسروصدای آپارتمان خودتان فکر کنید در این موقع به فضاهای کار مشترک بروید و در عین حال از چای و قهوه رایگان در انجا در حین کار و فعایت خود لذت ببرید.

آمارهای کشورهای مختلف حاکی از ان است که بخش دولتی، بخش خصوصی و نیز بخش‌های غیرانتفاعی برای راه‌اندازی چنین مراکزی پیش قدم شده‌اند. از نکات جالب در زمینه راه‌اندازی فضای کار مشترک می‌توان به این مورد اشاره کرد که راه‌اندازی این مراکز توجیه اقتصادی دارند.

فضای کار مشترک

در واقع شما

با پرداخت اجاره میز خود به ‌صورت هفتگی، ماهانه و یا سالانه و اجاره سالن و همینطور خرید مواد غذایی به کسب درآمد یک فضای کار مشترک کمک می‌کنید.

هم‌چنین در خارج از کشور بعضی از رستوران‌ها به فضای کار مشترک تبدیل شده‌اند که البته هیچ گونه اجباری مبتنی بر سفارش غذا از طرف افرادی که در این  فضای مشغول کار و فعالیت هستند وجود ندارد. اما افرادی که مایل باشند می‌توانند غذای خود را با تخفیف تهیه کنند.

فضای کار مشترک

همینطور در برخی از رستوران‌ها افراد می‌توانند با پرداخت مبلغی قهوه و یا ساندویچ نامحدود نیز دریافت کنند. تعداد افراد با سود کسب شده رابطه مستقیمی دارد یعنی هرچه تعداد افراد حاضر در فضای کار مشترک شما بیشتر باشد، سود آن نیز به همان مقدار افزایش پیدا می‌یابد. بررسی‌ها حاکی از آن است که بیشترین این مراکز پس از دو سال فعالیت به سوددهی می‌رسند.

اینستاگرام پارادایس هاب

دیگر مقالات سایت:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *