فضای کار اشتراکی از دیروز تا امروز

تاریخچه فضای کار اشتراکی

مرور تاریخچه فضای کار اشتراکی از دیروز تا امروز به این معناست که با دید بازتری به این فرصت جدید نگاه کنیم. این تغییر مدرن مسیر زیادی برای پیمودن دارد.

فضای کار اشتراکی نیز مانند هر تغییر دیگری در دنیای مدرن پیشینه‌‌ای به همراه دارد.

هرچند که تاریخچه فضای کار اشتراکی با حدود گذشت 25 سال از پیدایشش، هنوز کامل نیست

اما مرور همین اطلاعات در دسترس کمک زیادی به ما در درک این واژه جدید می‌دهد.

عناوین زیر را دنبال کنید.

 • 1995 – اولین فضای “کار اشتراکی” توسط هکرها در برلین تأسیس شد. این ایده برای به اشتراک گذاشتن افکار، فضاها و اطلاعات و به منظور پیشبرد اهداف اعضا تیم بود. فضاهای طراحی شده به وسیله هکرها اکنون در سانفرانسیسکو، سانتا کلارا و بروکلین قرار دارند. این فضاها به صورت مداوم در حال رشد هستند و سمینارها، کلاس‌ها و رویدادهای مختلفی در آنها برگزار می‌شود.
 • 1996 – کلمه “کار اشتراکی” برای اولین بار توسط برنارد دکوفن به کار رفت، که او آن را “کار با یکدیگر به صورت برابر” توصیف کرد. افرادی که خوداشتغال هستند یا برای کارفرمایان مختلف کار می‌کنند، می‌توانند ایده‌ها را با برگزاری جلسات از طریق شبکه‌های کامپیوتری به اشتراک بگذارند. در همان سال، فضایی در نیویورک توسط یک شرکت نرم‌­افزاری با یک میز کار متحرک افتتاح شد.
 • 2002 – اولین فضای کار اشتراکی در شروبنفابریک، وین، در یک کارخانه قدیمی بازسازی شده به عنوان یک مرکز ارتباطی برای شرکت‌ها آغاز به کار کرد. این فضا به منظور آسایش فریلنسرها و دیگر متخصصانی که با تلفن‌های همراه و لپ­تاپ کار می‌کنند گسترش یافت.
 • نخستین فضای اشتراکی در لندن در 2005 – سانفرانسیسکو میزبان نخستین فضای کار اشتراکی در ماه آگوست توسط براد نوبرگ بود. او بر این باور بود که دفاتر خانگی و مراکز تجاری، غیراجتماعی و ناکارآمد هستند. میز کار، وای فای رایگان، نهار، تورهای دوچرخه سواری، مدیتیشن و ماساژ از امکانات این فضای کار اشتراکی بود. این مجموعه پس از یک سال تعطیل و در سال 2006 با نام کارخانه «هات» فعالیتش را آغاز کرد. لندن 40 فضای کار اشتراکی را با اعطای نمایندگی در پنج قاره مختلف افتتاح کرد. در آلمان، سنت اوبرهولز اولین کافه‌های خود را در برلین افتتاح کرد و اینترنت رایگان ارائه داد. در حال حاضر، یک فضای کار اشتراکی در قسمت بالای کافه سنت اوبرهولز مشغول به فعالیت است.

 • 2006 – فضای همکاری ویکی در سانفرانسیسکو افتتاح شد. کریس مسینا، که هشتگ توییتر را نیز ایجاد کرد، یکی از هم بنیانگذاران آن است. اولین فضای همکاری تمام وقت در کارخانه هات افتتاح شد. هم بنیانگذاران آن براد نوبر، کریس مسینا و تارا هانت بودند. در این زمان، این یکی از حدود 30 فضای کار اشتراکی در سراسر جهان بود.
 • رشد چشمگیر فضای کار اشتراکی در 2007 – در این سال برای اولین بار کلمه “co-working” در پایگاه داده گوگل مشاهده شد و جستجوها به طرز چشمگیری افزایش یافت. لغت همکاری به یک اسم ابر رسانه­ای تبدیل شد. “Co-working” وارد نسخه انگلیسی ویکی‌­پدیا شد.

 • 2008/2009 – همایش‌های غیر رسمی کار اشتراکی برگزار شد و اولین کنفرانس کار اشتراکی در سال 2010 در بروکسل برنامه‌ریزی شد. در ماه آگوست، صدور ویزا کار اشتراکی آغاز شد که به اعضای مختلف فضاهای کار اشتراکی، اجازه می‌دهد به صورت رایگان از سایر فضاها بازدید کنند. کیوبز اند کرایونز اولین فضای کار اشتراکی بود که در کنار آن امکاناتی برای کودکان چند ماهه تا پیش دبستانی در نظر گرفت. در پایان سال 2008، حدود 160 فضای همکاری در سراسر جهان وجود داشت.
 • 2009 – آلمان بتاهاوز، اولین فضای رسمی کار اشتراکی را افتتاح می‌کند و در بزرگترین مجله جدید، اشپیگل مطرح می‌شود. در سال 2010، مطابق با روندهای گوگل، آلمان به عنوان نخستین کشوری در اروپا شناخته می‌شود که از لغت “کار اشتراکی” استفاده کرده است.
 • 2010 – اولین جشن Co_working Day و اولین کنفرانس همکاری اروپا در بروکسل برگزار شد. در این زمان حداقل 600 فضای کار اشتراکی در سراسر جهان وجود داشتند که بیش از نیمی از آن‌ها در آمریکای شمالی واقع شده بودند.
 • 2011 – شرکت‌های بزرگ شروع به اکتشاف ایده‌های کار اشتراکی کردند و زنجیره فضاهای کار اشتراکی خود را باز کردند.
 • افزایش تعداد فضاهای کاری در 2012 – فضاهای همکاری در سراسر جهان به بیش از 2 هزار مورد تاسیس شده افزایش می‌یابد. خروجی‌های رسانه­ای از جمله توییتر، با هشتگ “همکاری” افزایش زیادی در توییت داشته‌اند- (بیش از 50٪) بیشتر از سال گذشته.

 • 2013 – 100 هزار عضو در ابتدای سال در یک فضای کار اشتراکی مشغول به کار بودند. تا اواسط سال، 3 هزارمین فضای کار اشتراکی ایجاد شد.
 • 2015 – نیویورک تایمز در مورد یک ایده جدید که فضای کار اشتراکی را با دفتر خانگی در یک استراحتگاه یا هتل ترکیب می‌کند مقاله‌ای منتشر کرد. داستان از این قرار است، “فضای کار اشتراکی در تعطیلات: یک میز کار در بهشت”. ایده اصلی داستان ترکیبی از کار اشتراکی و زندگی مشترک (coliving) در گرن کاناریا در جزایر قناری است. در گرن کاناریا که یک مقصد موج سواری است؛ دفتر موج سواری ایجاد شد. این مجموعه در ابتدا دو سال زودتر به صورت آزمایشی افتتاح شد و به سرعت به مکانی جذاب برای کارکنان مستقل، موج سواران و مسافران تبدیل شد.
 • گسترش ایده فضای کار اشتراکی در 2016 – ایده فضای کار اشتراکی و زندگی مشترک گسترش یافت. وی­ورک زندگی مشترک مسکونی را در شهر نیویورک با نام Welive ارائه داد. واحدها بیشتر استودیو، تک خوابه و دو خوابه هستند – همگی دارای آشپزخانه اختصاصی و حداقل یک حمام اختصاصی هستند. آنها معمولا مبله، تزئین شده و دارای کابل تلویزیونی هستند. این واحدها یک مدیر انجمن برای برنامه‌ریزی رویدادها و … نیز دارند.

 • 2017 – وی‌ورک سرمایه گذاری‌های خود را افزایش داد و تبدیل به ارزشمندترین شرکت‌ فنی خصوصی ایالات متحده شد و شرکت‌های آن اوبر و ایر بی­ان­بی اکنون در حدود 20 میلیارد دلار ارزش دارند. 1.2 میلیون نفر در سرتاسر جهان در یک فضای کار اشتراکی کار کرده‌اند.
 • 2019 – تلاش وی ورک با همکاری سافت بانک برای عرض اولیه سهام با شکست مواجه شد داشت و ارزش وی­‌ورک از 49 میلیارد دلار به 8 میلیارد دلار کاهش یافت. به دنبال این واقعه سافت بانک کنترل شرکت را به دست گرفت و تیم مدیریتی آن را اخراج کرد.
 • 2019-2020 پلت­فرم‌های جدید همکاری مانند دراپ­‌دسک به صحنه می‌آیند تا خلاء بین نرم‌افزار همکاری، فضاها و کارمندان دور کار را پر کنند.

تا اینجا مرور کوتاهی بر تاریخچه فضای کار اشتراکی داشتینم

و از پیدایش تا فرآیند توسعه و گسترش آنرا بررسی کردیم.

چنانچه مایلید در مورد چیستی فضای کار اشتراکی و مزایای آن بدانید اینجا کلیک کنید.

مقالات پارادیس هاب را بیشتر دنبال کنید:

شماره دفتر کار: 02128426959

آدرس دفتر کار: شعبه مرکزی: تهران، بلوار ارتش غرب، بعد از بلوار اوشان، خیابان ابوالفضل صمیع، شعبه باغ بهشت

 

https://www.linkedin.com/company/paradisehub

https://t.me/paradisehub

https://twitter.com/paradisehubir

https://www.instagram.com/paradisehub.ir

2 دیدگاه ها

 • خیلی عالی بود. ممنون بابت اطلاعات مفیدتون در رابط با فضای کار اشتراکی.
  یاد فیلم سلیکون ولی افتادم. واقعا قرار گرفتن ادم توی یک همچین فضایی خود به خود انگیزه ایجاد می کنه برای رشد و رسیدن به هدف.
  من تازگی ها یک ایده رو داریم با دوستم کار می کنیم که روند برنامه نویسی اون رو شروع کردیم. کم کم احساس می کنیم که باید یک فضایی باشه که حداقل با هم و کنار هم باشیم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید که چطور می تونیم به همچین فضای کاری راه پیدا کنیم.
  متشکرم.

  • سلام سیناجان، مسیر خاصی رو نبایدد طی کنید. کافیه در صفحه اصلی وبسایت پارادایس هاب، روی شعبه ها کلیک کنید، امکانات و آدرس ها رو مطالعه کنید، و هر کدوم که مد نظرتون هست رو انتخاب و فرم بازدید از شعبه رو تکمیل کنید. کمتر از 48 ساعت بعد، مدیر اون شعبه باهاتون تماس میگیره و هماهنگ میکنه برای بازدید و رزرو 🙂

  • دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *