شبکه سازی

این روزها در کمتر کسب و کاری حرفی از شبکه سازی زده نمی شود، اهمیت این مسئله به حدی بالا رفته است که از آن به عنوان تکنیکی برای ساخت یک زندگی بهتر هم یاد می شود. تا انتهای این محتوای اختصاصی با ما همراه باشید تا به موضوعاتی مانند تعریف، آموزش و ارتقاع شبکه سازی در زندگی شخصی و همچنین در کسب و کار ها به پردازیم.

تعریف شبکه سازی

همه ما در عصری زندگی می کنیم که به آن عصر ارتباطات می گویند، همین جمله می تواند مفهوم بسیار زیادی را برای شبکه سازی به مخاطب برساند اما تا وقتی که در باره اهمیت آن ریزبین نشویم شاید نشود که استارت این عمل را هرچه زودتر بزنیم.

فرق نمی کند که شما در چه بیزینسی مشغول فعالیت هستید، برای خود کسب و کاری دارید و یا برای دیگران کاری را در قبال دریافت مزد انجام می دهید. چیزی که مهم به نظر می آید این نکته است که همه ما برای موفق شدن در زمینه های مختلف زندگی لحظه شماری می کنیم، این موفقیت ها می توانند در کار و یا زندگی شخصی ما باشد. هنر، علم، مهارت و هر اسم دیگری که برای شبکه سازی بخواهید به کار ببرید به من و شما کمک خواهد کرد تا در زندگی هایمان کارها با سرعت بیشتری انجام گیرند، مشکلات با کمک افراد مورد اطمینانی که ما دور خود جمع کرده ایم راحت تر حل شوند، کار مورد نظر خودمان را با چند تماس به دست بیاوریم، اگر محصولی برای تزریق در بازار داریم آن را با کمک فردی با اعتبار در دل بازار قرار دهیم و….

شبکه سازی

در جمله ای ساده و روان اگر بخواهیم مفهوم شبکه سازی را آشکار کنیم باید بگوییم که: شبکه سازی برقراری ارتباطات بلند مدت و دوستانه ای با افرادی هم فکر، هم سو و همجهت خود برای ارتقاع در زندگی شخصی و کسب و کار مان است.

البته این روزها هر شخص تعبیری خاص از هر عنوانی برای مثال شبکه سازی برداشت می کند و شاید از دیدگاه خیلی افراد حتما نباید شبکه ارتباطات را افراد هم درجه خود تشکیل دهند که در بخش کارهای ممنوع در شبکه سازی در این رابطه مفصل توضیح داده ایم، در هرحال نگرش و دیدگاه افراد با یدکدیگر بسیار متفاوت است اما ما پیشنهاد می کنیم تا برای شروع ارتباط گرفتن از افراد هم رده خود شروع کنید و بعد آن را ارتقاع دهید.

یکی از بزرگترین نویسنده های موفقیت فردی که تاکید بسیار زیادی برای شبکه سازی و ارتباط گیری با افراد مختلف دارد برایان تریسی است که کتاب های گوناگونی را در این زمینه به نگارش درآورده است، برایان تریسی معتقد است که اگر فردی بخواهد در زندگی طعم موفقیت را بچشد به هیچ عنوان به تنهایی نمی تواند از پس مشکلات، چالش ها برآید و حتما نیاز به داشتن افرادی مطمئن در کنار خود است.

نقل قولی از زبان برایان تریسی

به غیر از برایان تریسی افراد دیگری هم در این حوزه کتاب هایی چاپ کرده اند که یکی از معروف ترین آن ها کتاب آیین دوست یابی اثر دیل کارنگی است که خواندن این کتاب می تواند شما را برای ارتباطاتی قوی و مستحکم به خوبی آماده کند.

چگونه شبکه سازی کنیم؟

یکی از کارهایی که از مدت ها پیش برای شبکه سازی انجام می گیرد کارت ویزیت است. هر شخص در هر حرفه ای که مشغول کار است می تواند با درست کردن یک کارت ویزیت برای خود و درج کردن شماره تماس و مهارت های خود با دادن آن به اشخاص مختلف خود را در دسترس قرار دهد، این کار به شما کمک خواهد کرد که در صورت لزوم و بعد از ارتباط برقرار کردن شخصی با شما آن شخص به لیست افرادی اضافه شود که می توانید با یکدیگر همکاری بلند مدت داشته باشید، البته یکی از مهم ترین لازمه های این اقدام درست و به نحو انجام دادن کاری است که شما در آن تخصص دارید.

نمونه ای از یک کارت ویزیت

انجام دادن کار ها به طریق درست باعث می شود تا شما افراد زیادی را جذب کنید. مارتین لوتر کینگ در این باره نقل قول معروفی دارد که می گوید: اگر شما رفتگر باشید باید زمین را جوری جارو بزنید که بتهوون پیانو می نواخت!

برای ایجاد شبکه ای از متحدان خود باید روابطی را ترتیب دهید که برای هر دو طرف سود مند باشد و یا به زبانی دیگر باید هر فرد مشکل فرد مقابل را برطرف کند، در پایین مثالی در این باره خواهیم زد.

فرض کنید که شما یک تولید کننده کفش هستید و حال با مشکل فروش محصولات خود مواجه شده اید از آن سو فروشنده ای است که در تامین کفش با قیمتی منصفانه و کیفیتی معقول دچار مشکل شده است، حال شما باید برای رهایی از مشکل خود با فروشنده ارتباط برقرار کنید که ماه عسل این همکاری می تواند تامین کالای فروشنده و فروش محصولات تولیدی شما باشد.

نمونه ای از یک کارت ویزیت

این همکاری می تواند موجب ارتقاع هر دوی شما در حرفه خود شود، شما با این کار توانستید علاوه بر حل مشکل خود ارتباطی جدیدی را با فردی دیگر پی ریزی کنید و هرچه این ارتباطات بیشتر باشد شبکه شما هم قوی تر و بزرگتر خواهد شد.

 حال سوالی که پیش می آیند این است که از چه طریقی می شود با افرادی که می توانیم به یکدیگر کمک کنیم باید ارتباط برقرار کنیم؟

کارت ویزیت یکی از راه هایی بود که در بالا به آن اشاره کردیم اما کافی نیست! در دوره ای که ما در حال زندگی کردن هستیم اینترنت به کار ها سرعتی باورنکردی داده است که می توانید از آن برای برقراری ارتباط با افراد مختلف استفاده کنید.

نقل و قولی از زبان مارتین لوتر کینگ

اگر شما نحوه استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی را نمی دانید باید بپذیرید که در دنیای کسب و کار کنونی از رقبای خود عقب مانده اید و باید هرچه زودتر طریقه استفاده درست از شبکه های اجتماعی را فرا گیرید.

نقل و قولی از زبان مارتین لوتر کینگ

 شبکه سازی در کسب و کار

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که شما به تنهایی نمی توانید تمامی کار هارا انجام دهید. هر کسب و کار موفقی احتیاج به برقراری ارتباطات با افراد مختلفی را دارد که در آن حوزه مشغول فعالیت هستند.

در دنیای کنونی دیگر افرادی که به این نکته باور دارند که کارها به تنهایی بهتر انجام می شود نمی توانند انتظار موفقیت های بلند مدت و چشمگیری را داشته باشند، بیزینس یک کار تیمی است که هر فرد باید بتواند وظایف محول شده را به خوبی انجام دهد تا در آخر آن مجموعه رشد کند.

شبکه سازی در کسب و کار

اگر شما شخصی هستید که به کارهای آزاد مشغول هستید باید تمامی توان خود را برای شبکه سازی صرف کنید تا به واسطه افراد مختلف با کارفرمایان جدیدی آشنا شده و بتوانید پروژه های جدیدی را دریافت کنید.

و اگر شما مالک یک کسب و کار کوچک و یا بزرگ هستید با شبکه سازی درست و هوشمندانه توانایی خواهید داشت تا بهترین افراد را برای پست های مختلفی که در محل کار شما موجود هست جذب کنید.

البته بحث شبکه سازی در کسب و کار به غیر از مواردی که در بالا به آن ها اشاره کردیم مزیت های بسیار فراوان دیگری هم برای شما خواهد داشت که می توانیم از مهم ترین آن ها به ایجاد بازار هدف برای محصول نهایی شما و یا فروش کالا های شما به عمده فروشان اشاره کنیم.

دنیا دنیای فضای مجازی است و قدم قبل از شبکه سازی پیدا کردن افرادی هستند که می توانید با کمک آن ها یک مجموعه ارتباطی قوی تشکیل دهید.

به غیر از کارت های ویزیت ما باید در شبکه های مجازی به خوبی فعال باشیم که از جمله آن ها باید به لینکدین، اینستاگرام، گوگل پلاس اشاره کنیم. در کنار شبکه های مجازی شما می توانید با یک سرمایه گذاری مناسب وب سایتی را در جهت تعامل با افراد مختلف ایجاد کنید و به مرور آن را گسترش دهید.

این روزها دیگر افراد بیشترین وقت خود را در دنیای بی انتهای اینترنت صرف می کنند که باید از این فرصت برای ایجاد شبکه ای عظیم از متحدان خود استفاده کنید.

برای این که بشود در کسب و کار شخصی خود خود را به دیگر افراد همسو و هم هدف خود بشناسانید می بایست در شبکه های مجازی اطلاعاتی را در باره حرفه، میزان تخصص و هرچیز دیگری که مربوط به توانایی های شما باشد به اشتراک بگذارید تا همکاران شما بعد از سرچ کردن به صفحه شخصی شما بر خورد کنند.

در کنار فضای اینترنت، شما باید هر روز ارتباط فیزیکی را با افراد مختلف حفظ کنید، این جمله شما را به بر قراری ارتباط با افراد بیگانه با کسب و کار شما تشویق نمی کند. منظور از این جمله ارتباط فیزیکی با همکاران خود است که می توانید از دل آن ها و یا با خود آنها به یک تیم قوی برای گسترش کسب و کار خود تبدیل شوید.

ایجاد ارتباط با افراد جدید

شبکه سازی در کسب و کار کمک زیادی به کم کردن هزینه های مختلف و آزاد کردن تایم شما می کند.

ایجاد ارتباط با افراد جدید

این کار ها در شبکه سازی ممنوع است!

بعضی از افراد هستند که در ذهن خود تصور می کنند شبکه سازی یعنی برقراری ارتباط با همه افراد! این تفکر کاملا غلط است و اگر با این برنامه به جلو پیش بروید شما را دچار مشکلات بزرگی خواهد کرد.

در شبکه سازی و ساختن ارتباطات باید توجه خود را به این نکته متمرکز کنید که شما چه فردی هستید و می خواهید در آینده کجا باشید؟ و آیا افرادی که ما آنها را سارقین زمان نام گذاری کرده ایم می توانند به شما کمک کننده باشند؟

افراد زیادی در این دنیا وجود دارند که لحظه شماری می کنند با برقراری ارتباط با افرادی جدید دست به تجربه های جدیدی زده تا لحظات خود را با خوشی و به بیهودگی تلف کنند، از گماردن افرادی با این ویژگی در شبکه ارتباطات خود به شدت پرهیز کنید که در بلند مدت نتیجه های مطلوبی حاصل شما نمی کنند.

اشتباه دیگری که افراد در شبکه سازی می کنند این است که به دیگران تنها به عنوان یک حلال مشکلات توجه می کنند و به نوعی در این قضیه تنها منافع خود را نگاه کرده و خود خواهی می کنند.

سارقین زمان

توجه داشته باشید که اگر خواهان بر قراری با افراد تاثیر گذار هستید شما نباید تنها به اهداف خود نگاه کنید، در واقع ما شبکه سازی خواهیم کرد که مشکلات یک دیگر را با کمترین هزینه رفع کنیم و به سوی موفقیت های بزرگ حرکت کنیم.

سارقین زمان

اگر طرف مقابل شما احساس کند که شما در حال سو استفاده از او هستید بدون شک ارتباط خودش را با شما قطع می کنند و شما شانس خود را از دست خواهید داد.

نکته بعدی که نباید آن را در شبکه سازی مرتکب شوید رفتار های بیش از حد غیر رسمی است، هیچ جای دنیا و در هیچ کسب و کاری کسی دوست ندارد با افرادی به شدت شوخ و خودمانی به کار کردن به پردازد زیرا این جور افراد قالبن نمی توانند مدیریت درستی داشته باشند و مجموعه را با خطر رو برو خواهند کرد.

رفتار های غیر رسمی

در نقطه مقابل رفتار های بشدت سرد قرار می گیرد، تصور کنید که شما از طریقی با شخصی آشنا شده اید که در زمینه حرفه شما مشغول به فعالیت است و قصد دارید تا با استفاده از ارتباطات نفر مقابلتان با چند شخص دیگر ارتباط برقرار کنید که نهایتا این اقدام موجب به رسیدن به یک هدفی خاص در حرفه شما شود.

حال شما اگر رفتاری کاملا سرد و نگاهی بیش از حد از بالا به پایین داشته باشید چیزی که قطعی به نظر می رسد این است که شخص رو در به روی شما احساس راحتی با شما نمی کند و شاید حتی نظر مثبتش راجب شما عوض شود که تمامی این موارد باعث می شود با شما همکاری نکند و شما هم شانس گسترش شبکه ارتباطی خود را از دست خواهید داد.

اگر بخواهیم به طور خلاصه مروری بر اشتباهات رایج و کار های ممنوعه در شبکه سازی داشته باشیم باید به لیست زیر اشاره کنیم.

  • ارتباط بر قرار کردن با افرادی که وقت شما را تلف می کنند (سارقین زمان)
  • بیش از حد غیر رسمی بودن
  • بیش از حد سرد و مغرور بودن
  • سو استفاده از شخص مقابل
  • کمک نکردن
  • درخواست های پی در پی
  • استفاده نکردن از شبکه های مجازی برای ارتباط گیری با افراد

قدرت اینترنت در شبکه سازی

در بالا به اهمیت اینترنت و شبکه های مجازی در رشد شبکه سازی و سرعت بخشیدن به آن اشاراتی کردیم، و قصد داریم تا آن را در این بخش کامل تر کرده و با جزئیات بیشتری به اهمیت اینترنت در داشتن ارتباطات بیشتر به پردازیم.

 

افراد مورد نظر شما برای پیوستن به جمع دوستان قبلی که دارید بنا با هدف و زمینه شغلی شما دارای ویژگی هایی هستند که این ویژگی ها را نمی شود از تمامی انسان ها پیدا کرد، شما در روز با چند نفر از افرادی که ویژگی های مد نظر شما را دارند شانس برقراری ارتباط دارید؟

طبیعی است که نمی شود در روز افراد زیادی را ملاقات کنید تا پی ریزی یک ارتباط بلند مدت را داشته باشید اما این حرف در دنیای مجازی کاملا برعکس عمل می کند.

شبکه های اجتماعی این فرصت گرانبها را به شما می دهند تا در روز هزاران نفر شما را بشناسند و شما هم از طریق سرچ کردن با افراد زیادی آشنا شوید.

قبل از شروع فعالیت خود در دنیای مجازی باید ابزار ها را به خوبی بشناسید، درست است که اینستاگرام بیشترین عضو را دارد و ساختن یک اکانت بیزینسی در این شبکه اجتماعی یکی از مهم ترین کارها است اما لینکدین علیرغم به کم تر بودن افراد در آن اهمیت بسیار بیشتری را در حوزه تجارت و کاریابی دارد.

اگر قصد شما بیزینس است و در صدد هستید تا با افرادی که در حرفه شما مشغول فعالیت هستند ارتباط بگیرید باید در لینکدین یک حساب باز کنید و تمامی تخصص های خود را در آن قرار دهید.

شبکه اجتماعی لینکدین

بعد از ساختن اکانت لینکدین و اینستاگرام حتما در پی ساخت یک وب سایت شخصی باشید، داشتن وب سایت شخصی به شما این امکان را می دهد تا آزادانه و بدون محدودیت های شبکه های اجتماعی هر دیتای خاصی را که دوست دارید در وب سایت خود قرار دهید که پیش نهاد می شود با نوشتن محتوای مربوط به حرفه خود و درج نمونه کارهای موفق خود شروع کنید.

شبکه اجتماعی لینکدین

اگر شما بتوانید تا محتواهای ارزشمندی در یک موضوع خاص و با رعایت کردن نکات سئو تهیه کنید به سرعت تعداد بازدید های سایت شما بالا می رود و روزانه چندین هزار نفر را می توانید به پایگاه اصلی خود بکشانید که از این بین شانس برقراری ارتباط با بسیاری از افراد را خواهید داشت که اقدام به برقراری ارتباط با شما می کنند.

در سایت خود شما می توانید از تکنیک ایمیل مارکتینگ هم در جهت اهداف خود استفاده کنید، در قسمتی از سایت شما این امکان را فراهم کنید که مخاطبین شما ایمیل خود را به منظور دریافت مواردی که می تواند اخبار مهم از حوزه کسب و کار باشد ثبت کنند، طولی نخواهد کشید که شما آدرس های ایمیل زیادی که گاها تعداد آن ها به چند هزار تا می رسد داشته باشید و با ارسال پیامی گروهی به این آدرس ها می توانید افرادی را که می خواهید به راحتی دعوت به گفتگو کنید.

گسترش شبکه سازی

بعد از آشنایی با مفهوم شبکه سازی و انجام آن حال نوبت به گسترش این جامعه آماری ارزشمند می رسد. چگونه شبکه خود را وسیع تر کنیم تا به موفقیت های بیشتری دست یابیم؟

یکی از کارهایی که خیلی می تواند به شما در این کار کمک کند شرکت در سمینار های مختلف است که در آنجا شما می توانید با افرادی جدید آشنا شوید که مانند شما فکر خواهند کرد.

گسترش شبکه سازی

در کنار شرکت در سمینار ها شما می بایست از افرادی که در شبکه فعلی شما قرار دارند بخواهید که شما را با دوستان خود آشنا کنند، البته این اقدام شما نباید خیلی سریع و بلافاصله بعد از آشنایی اولیه صورت بگیرد، و به نوعی می بایست مرحله به مرحله و در زمان بندی درستی حرکت کنید.

برای ارتباطات خود پلن طراحی کنید و طبق آن پیش بروید.

همیشه سعی کنید تا به رایگان قسمتی از اطلاعات شغلی خود را به صورت آموزش بر روی وب سایت و شبکه های اجتماعی قرار دهید این کار باعث می شود که افراد هم رده شما با شما آشنا شوند و دانش خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارید، یادتان نرود که هر فرد جدید دنیایی از تجربه است که می تواند آن هارا به شما انتقال دهد.

کلام آخر

در روزگاری که ما در آن مشغول زیستن هستیم اگر شخصی بتواند با انتخاب افرادی درست اقدام به شبکه سازی کند شانس خیلی بالایی برای موفقیت در زمینه های مختلفی دارد، اما به یاد داشته باشید که مطالعه کردن و شرکت در سمینار های آموزشی این حوزه تنها با چند ساعت به دست نمی آیند و باید برای آن وقت صرف کنید.

تمامی تلاش خود را در درجه اول به حل کردن مشکلات دیگران بکار بگیرید و دیری نمی گذرد که خواهید دید که در اطراف شما تعداد بسیار زیادی از افرادی هستند که تشنه جبران لطف شما هستند.

هیچگاه نخواهید تا با ارتباط گیری از دیگران از موقعیت های آن ها سو استفاده کنید چرا که خیلی زود این اقدام موقعیت شما را به خطر می اندازد.

اینستاگرام پارادیس هاب

مقالات

این کار ها در شبکه سازی ممنوع است!تعریف شبکه سازیشبکه سازیقدرت اینترنت در شبکه سازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *