فضای کار استارتاپی فضایی مناسب برای جهش و رشد

فضای کار استارتاپی

فضای کار استارتاپی


فضای کار استارتاپی یکی از نیازهای بی پایان کارآفرینان امروز در جامعه ایران است. جریان موفقیت استارتاپ های ایرانی بیش از یک دهه است که موج جدید و موفقی از شرکت ها را به اقتصاد ایران هدیه داده و توانسته توجه و تمایل اسپانسرها و سرمایه گذاران را به سوی خود جلب کند. امروزه بسیاری از کمپانی های موفق که قادرند ارزش افزوده بسیاری نیز خلق کنند، همگی استارتاپ هایی هستند که طی چند سال گذشته مورد حمایت قرار گرفته اند و موفق شدند در بستری مناسب رشد کنند.

در این میان استارتاپ هایی هستند که در آغاز راه هستند و برای رشد و شکوفایی، نیاز به فضای کار مناسب و البته ارزان قیمت دارند. فضای کار اشتراکی محیطی مناسب برای کارآفرینان است که در چند سال گذشته در سطح کشور گسترش یافته و در این مقاله قصد داریم درباره فضای کار استارتاپی که در محیط کار اشتراکی حاکم است، صحبت کنیم.

استارتاپ و نیازهای اولیه رشد آن

استارتاپ و نیازهای اولیه رشد آن

استارتاپ ها ایده هایی خلاقانه هستند که در سایه تلاش و کوشش یک تیم استارتاپی می توانند به محصول یا خدمتی فراگیر در سطح جامعه تبدیل شوند و نیازهای مهم مردم را تامین کنند. استارتاپ ها معمولاً به سبب خلاقیتی که در ایده کاری خود دارند، اغلب اوقات وابسته به تکنولوژی های تازه تر جامعه هستند و از همین رو، نیازهای اولیه اغلب آنان برای رشد و شکوفایی یکسان است. بهترین ایده های استارتاپی که می توانستند نیازهای مهمی را از جامعه رفع کنند، متاسفانه به دلیل عدم وجود بستر مناسب، هرگز از سطحی فراتر نرفتند.

نیازهای اولیه استارتاپ ها اغلب اوقات در یک تیم متشکل از افراد مجرب و متخصص، سیستم و ابزارهای اولیه آنان و سرمایه لازم برای پاگیری خلاصه می شود. حجم بیشتر سرمایه مورد نیاز گروه های استارتاپی، معمولاً سرمایه مورد نیاز آن ها برای تهیه فضای کار استارتاپی مناسب است. با توجه به رشد عجیب قیمت مسکن در سال های اخیر، دیگر مبلغ اجاره یک دفتر کار معمولی در یک مجتمع تجاری که بتوان تیمی را با تجهیزات در آنجا مستقر کرد، خود به نوعی یک سرمایه محسوب می شود و بنابراین، برای بسیاری از گروه های استارتاپی در شروع کار میسر نیست که بتوانند سرمایه لازم برای تهیه فضای کار استارتاپی مناسب را فراهم کنند.

عدم موفقیت گروه ها در تهیه فضای کار استارتاپی نباید باعث شکست و از بین رفتن ایده آن ها شود و درست در اینجاست که شرکت های ارائه دهنده خدمات فضای کار اشتراکی به کمک استارتاپ ها خواهند شتافت. فضای کار اشتراکی بهترین راهکار برای شرکت های نوپایی است که توانایی خرید و اجاره ملک برای شروع کسب و کار خود را ندارند.

فضای کار اشتراکی بهترین راهکار برای بقای استارتاپ ها

فضای کار اشتراکی محیطی متشکل از چند میز و صندلی و اتاق های متعدد و اینترنت پر سرعت است که در اختیار فریلنسر ها و گروه های استارتاپی قرار می گیرد تا بتوانند با کمترین هزینه، با اجاره تعدادی میز و صندلی یا اتاق جلسه و کنفرانس در فضای کار استارتاپی که از پیش برای همه افراد به همین شکل تهیه شده، به فعالیت در جهت رشد کسب و کار خود بپردازند.

امروزه تنها چندسال پس از شروع فعالیت شرکت های فضای کار اشتراکی در ایران، شاهد رشد تعداد بسیار زیادی از گروه های استارتاپی هستیم که در یک محیط به صورت اشتراکی به فعالیت مشغولند و هزینه هایی که برای تامین محیط باید پرداخت می کردند، حال به عنوان سرمایه نهفته در استارتاپ خود هزینه می کنند.

یک شرکت تامین کننده فضای کار اشتراکی معمولاً چنین خدماتی را به افراد و استارتاپ ها ارائه می کند:

 • میز کار اشتراکی و اتاق کار اختصاصی
 • اینترنت پر سرعت نامحدود
 • اتاق مناسب کنفرانس و همایش های کوچک
 • پذیرایی روزانه رایگان چای و قهوه
 • کافی شاپ و فضای تغذیه
 • فضای مناسب برای برگزاری کارگاه آموزشی
 • برگزاری نشست های تخصصی جهت تعامل بیشتر گروه های استارتاپی

استارتاپ های موفقی که از محیط کار اشتراکی آغاز کردند

فضای کار اشتراکی برای بسیاری از کمپانی های موفق نیز در حال حاضر کاربرد دارند. برخی از شرکت ها مانند مایکروسافت و اپل نیز بخشی از امور کم اهمیت تر خود را در فضای کار اشتراکی انجام می دهند و بجز این، شرکت های نام آشنایی نیز وجود دارند که آغاز کار آن ها با فضای کار اشتراکی بوده است. برخی از آن شرکت ها را در اینجا به شما معرفی می کنیم:

 1. Instagram

Instagram

اینستاگرام یک شبکه ارتباط جمعی مجازی است که در ابتدا با ایده ایجاد فضایی برای اشتراک گذاری عکس توسط عکاسان حرفه ای و تبادل نظر و ارتباط بین عکاسان شروع به کار کرد. این کمپانی که امروزه به یکی از پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی بین مردم جهان و بخصوص مردم ایران تبدیل شده است، در ابتدا کار خود را با کار در فضای کار اشتراکی آغاز کرد.

 1. Ofo

Ofo

شرکت ofo که یکی از مطرح ترین شرکت های طراحی و اجاره دوچرخه های اشتراکی در جهان است، شروع کار خود را در یک محیط کار اشتراکی در چین تجربه کرده است و امروز دفتر مرکزی آن در لندن است و در اغلب کشورهایی که مشغول فعالیت است، دفتر کار نیز دارد.

 1. Uber

Uber

شرکت تاکسی اینترنتی بین المللی اُبر که امروزه فریادرس همه توریست ها در همه جهان است، شرکتی مانند اسنپ اما در سطحی بین المللی است که شروع فعالیت این شرکت نیز در محیط کار اشتراکی بوده است.

 1. Spotify

وب سایت و نرم افزار موسیقی اسپاتیفای که امروزه زبانزد همه طرفداران موسیقی در تمام جهان است، کمپانی بزرگی است که استارت کارش در فضای کار اشتراکی بوده است.

Spotify

 1. Indiegogo

کمپانی indiegogo یکی از شرکت هایی است که افراد خلاق و ایده پرداز در جهان عاشق آن هستند. این استارتاپ به افرادی که دارای ایده های مناسب استارتاپی هستند، کمک می کند ایده های خود را با سایر کارآفرینان و متخصصانی که در جستجوی ایده های عالی برای اجرا می گردند، به اشتراک بگذارند. این شرکت نیز خود در ابتدا استارتاپی بود که در ابتدا بخاطر فقدان فضای کار استارتاپی مناسب، از فضای کار اشتراکی استفاده می کرده است.

Indiegogo

شرکت های استارتاپی چنانچه در جستجوی بهترین فضای کاری استارتاپی برای شروع و ادامه فعالیت خود هستند، مطمئناً هیچ گزینه ای بهتر و بصرفه تر از فضای کار اشتراکی نخواهند یافت و استفاده از چنین فضاهایی برای آن ها مزایای بی شماری دارد. استفاده از فضای کار اشتراکی حتی برای استارتاپ هایی که توانایی مالی اجاره یا خرید مکان مناسب را دارند نیز می تواند مزایایی ایجاد کند.

چرا که علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، به آن ها کمک می کند با گروه ها و افراد متخصص دیگر نیز آشنا شوند و به واسطه تعاملاتی که با یکدیگر خواهند داشت، در روند رشد و توسعه کسب و کار خود سرعت ببخشند.

از سویی دیگر در چنین محیط هایی است که شرکت ها و افراد وابسته به یکدیگر می توانند به همدیگر برسند و در مواقعی اسپانسرها و سرمایه گذاران خود را نیز خواهند یافت. به طور کلی یک گروه استارتاپی هرچه بیشتر از حالت منزوی بودن خارج شود، شانس موفقیت و دیده شدن آن بیشتر است. بنابراین فضای کار اشتراکی می تواند یک فضای کار استارتاپی مناسب برای همه استارتاپ ها باشد.

اینستاگرام پارادایس هاب

دیگر مقالات سایت:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *